Alltax

Zwrot podatku z Holandii

Polacy pracujący za granicą odprowadzają podatki w Urzędzie Skarbowym danego kraju. Czasami zdarza się jednak tak, że pracodawca odprowadzi za swojego pracownika zbyt wiele. W takim przypadku można więc ubiegać się o zwrot podatku z zagranicy. Polacy w ostatnim czasie bardzo chętnie wyjeżdżają do Holandii. Po powrocie warto więc pamiętać, aby dowiedzieć się, czy w ich sytuacji przysługuje zwrot podatku z Holandii. W przypadku niektórych osób może to być nawet kilkanaście tysięcy euro.

Czy należy mi się zwrot podatku z Holandii

Nasze biuro podatkowe robi darmowe wyliczenie zwrotu podatku z Holandii. Wystarczy tylko wysłać do nas swój Jarograf. Po wstępnej kalkulacji, podatnik sam decyduje czy chce zlecić nam tę usługę. Zwrot podatku należy się tym Polakom, którzy legalnie pracowali w Holandii, posiadają numer BSN (het Burger Service Nummer) oraz wygenerowali nadpłatę podatków, pobranych z wynagrodzenia na rzecz Urzędu Skarbowego w Niderlandach.

Jak uzyskać zwrot podatku z Holandii

Każdy legalnie pracujący Polak odprowadza w Holandii podatki. Zazwyczaj robi to jego pracodawca, zmniejszając tym samym jego wynagrodzenie. Każda kwota, pobrana w ciągu całego roku podatkowego, zostaje na koniec zsumowana oraz rozliczona w zeznaniu podatkowym, złożonym w następnym roku lub w kolejnych latach. W ten sposób, każdy ma prawo odzyskać pewną część pieniędzy, potrąconą z jego płacy.

Jak otrzymać maksymalny zwrot podatku z Holandii

W celu odzyskania jak największej kwoty, warto zlecić usługę rozliczenia się z Urzędem Skarbowym profesjonalistom. Wiedzą oni bowiem, jak uwzględnić we wniosku takie elementy, jak: kwota wolna od podatku oraz przysługujące podatnikowi ulgi. Ponadto, w celu szybkiego odzyskania pieniędzy, należy przesłać do skarbówki komplet dokumentów z prawidłowo wypełnionymi formularzami. Każdy brak oraz każda niezgodność sprawiają bowiem, że rozliczenie podatku z Holandii zostaje znacząco wydłużone.

Zwrot podatku z Hanią

Dlaczego warto zlecić rozliczenie holenderskiego podatku profesjonalistom? Niektórzy decydują się na samodzielne złożenie zeznania podatkowego. Większość osób ma jednak problemy z załatwieniem tego typu formalności, nie rozumie fachowego języka, którym posługują się urzędy holenderskie, boi się popełnienia błędu lub po prostu nie chce rozmawiać w obcym języku przez telefon. To właśnie dla takich ludzi powstały biura podatkowe, przejmujące na siebie całą odpowiedzialność za złożone zeznanie oraz kontakt z urzędem w imieniu klienta.

Nasze biuro od ponad 17 lat reprezentuje podatników w zagranicznych Urzędach Skarbowych. Posiadamy bogate doświadczenie oraz wiedzę niezbędną do prowadzenia takiej działalności. Warto bowiem zaznaczyć, że bardzo często dochodzi do zmian w przepisach, o których należy wiedzieć wysyłając wniosek do holenderskiej skarbówki. Właśnie dlatego, nasi klienci muszą nam ufać, a my robimy wszystko, co w naszej mocy, aby tego zaufania nie stracić. W osiągnięciu tego celu pomagają nam natomiast liczne szkolenia oraz współpraca z innymi specjalistami z dziedziny zagranicznych praw podatkowych..

Dokumenty potrzebne do złożenia wniosku o zwrot podatku z Holandii

Każdy urząd żąda pewnych dokumentów od swoich petentów. Nie inaczej jest także w przypadku holenderskiej skarbówki. Podstawę otrzymania zwrotu nadpłaconego podatku w Holandii stanowią następujące formularze oraz dokumenty:
– karta podatkowa Jaaropgave lub Jaaropgaaf bądź odcinki z wypłaty, czyli Salarisy – dokumenty te wystawia pracodawca,
– kopia paszportu lub dowodu osobistego,
– zaświadczenie z polskiego Urzędu Skarbowego, na specjalnym druku, o wysokości osiągniętego w Polsce dochodu,
– numer konta bankowego, na który ma wpłynąć zwrot podatku z Holandii,
– potwierdzenie numeru konta bankowego, które można pobrać m.in. po zrobieniu dowolnego przelewu.

W przypadku rozliczania się z małżonkiem, który nie posiada numeru BSN, do zeznania podatkowego należy dołączyć:
– ksero dowodu osobistego lub kopię paszportu partnerki bądź partnera,
– akt ślubu,
– ksero rozliczenia PIT partnera w Polsce,
– zaświadczenie o zameldowaniu.

Uwaga! Dochody osiągnięte w Holandii muszą zostać rozliczone w polskim Urzędzie Skarbowym. Przepisy mówią jednak jasno, że oba kraje unikają podwójnego opodatkowania. Oznacza to, że podatnik nie płaci w Polsce podatku od dochodów uzyskanych w Holandii.

Ile można dostać zwrotu podatku z Holandii

Wysokość zwrotu od fiskusa jest indywidualną kwestią każdego podatnika. Na kwotę tę składa się bowiem wiele czynników. Wśród nich najczęściej wymieniane są natomiast: kwota naliczonych oraz odprowadzonych zaliczek podatkowych, odliczenia z tytułu ulg, a także wysokość przychodu, wypracowanego w danym roku podatkowym.

Czy można otrzymać zwrot podatku w Holandii wstecz

Na rozliczenie się z Urzędem Skarbowym w Holandii, podatnik ma aż 5 lat. Oznacza to, że w 2023 roku wciąż można rozliczyć lata 2018-2022. W przypadku niektórych osób, holenderska skarbówka wysyła dokument o nazwie Aangiftebrief. Jest to wezwanie do rozliczenia się z fiskusem. W takim przypadku podatnik ma obowiązek złożyć zeznanie podatkowe, zgodnie z terminem wyznaczonym przez Urząd Skarbowy.

Nieterminowe rozliczenie się ze skarbówką wiąże się z naliczeniem wysokich kar pieniężnych, w związku z czym nie warto bagatelizować tego typu listów. Zamiast tego, warto skontaktować się z naszym biurem podatkowym i złożyć profesjonalne zeznanie podatkowe w Holandii, w urzędzie Belastingdienst.

Jak długo czeka się na zwrot podatku z Holandii

Każdy podatnik jest rozpatrywany indywidualnie. Średni czas oczekiwania na pieniądze wynosi jednak od 3 do 12 miesięcy. Duży wpływ na to ma między innymi rodzaj formularza. Przykładowo, ten oznaczony literą M (przeznaczony dla osób migrujących) jest zazwyczaj rozpatrywany dłużej niż ten oznaczony literą P, czyli dedykowany rezydentom holenderskim.

Jak przyspieszyć zwrot podatku z Holandii

Holenderski Urząd Skarbowy nie lubi być popędzany oraz nękany telefonami. Można jednak przyspieszyć jego pracę w sposób racjonalny oraz inteligentny. Wystarczy tylko zebrać potrzebne dokumenty oraz formularze, prawidłowo je wypełnić oraz rozliczyć się w terminie. Z własnego doświadczenia wiemy, że im szybciej zostanie złożony wniosek, w tym krótszym czasie zostanie on pozytywnie rozpatrzony. Właśnie dlatego, warto zapamiętać, że osoby zameldowane w Holandii powinny rozliczyć poprzedni rok do 1 maja, natomiast podatnicy nieposiadający meldunku, powinny rozliczyć się za ubiegły rok nie później niż do 1 lipca.

Poprawnie wypełniona deklaracja pozwala na szybkie rozpatrzenie wniosku oraz zakończenie sprawy. Każdy błąd w dokumentacji wydłuża natomiast czas rozliczenia. Właśnie dlatego, warto unikać takich sytuacji, w których występują braki formalne, związane na przykład z brakiem dołączenia ksera dowodu osobistego czy potwierdzenia numeru konta bankowego. W takiej sytuacji, urzędnik ma bowiem obowiązek skontaktować się z podatnikiem oraz poprosić go o dosłanie brakujących elementów. Kontakt niderlandzkiego Urzędu Skarbowego z podatnikiem jest zazwyczaj prowadzony drogą tradycyjną, czyli listowną. Korespondencja tradycyjna, między dwoma oddalonymi od siebie krajami, trwa natomiast kilka dni lub kilka tygodni. W ten sposób Polak traci więc możliwość szybkiego otrzymania pieniędzy. Zwrot podatku z Holandii zostaje przesunięty w czasie także w przypadku, gdy podatnik zmienił numer konta bankowego oraz zapomniał poinformować o tym Belastingdienst. W takim przypadku wystarczy jednak zadzwonić do urzędu lub wysłać do nich pismo z informacją o zaistniałej sytuacji. Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby skontaktować się z holenderskim Urzędem Skarbowym, możemy zrobić to za ciebie.

Zwrot podatku z Hanią pozwala Ci odzyskać pieniądze bez jakiegokolwiek wysiłku oraz kontaktu z holenderskimi urzędnikami. Napisz do nas wiadomość lub zadzwoń pod nasz numer, aby samodzielnie przekonać się, jakie to proste.